Pojďte s námi na Vrbenské rybníky

Hned jak v pátek 29. dubna odstartuje City Nature Challenge, budeme připravení i my u Vrbenských rybníků. Pojdťe si společně s odborníky projít přírodně unikátní českobudějovickou oblast.

Vědci z Biologického centra AV ČR zaparkují svou ukázkovou mobilní laboratoř v areálu Arpidy u cesty k Vrbenským rybníkům. Dozvíte se spoustu zajímavostí o hmyzu a půdních organismech a budete si je moct prohlédnout pořádně zblízka pod mikroskopy a binolupami. Odpoledne pak můžete vyrazit na botanické a ornitologické vycházky s odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Program    

8:30 – 17:00 Mobilní laboratoř Biologického centra AV ČR v areálu Arpidy u cesty k Vrbenským rybníkům

8:30 – 12:00 pouze pro registrované školní kolektivy

12:00 – 17:00 pro širokou veřejnost

14:00 Botanická exkurze za rostlinami Evropsky významné lokality Vrbenské rybníky (Jitka Štěrbová, AOPK) Začátek u Mobilní laboratoře Biologického centra AV ČR

Botanická vycházka, během které uvidíme zajímavé mokřadní rostliny i rostliny suchých stanovišť. Ukážeme si jak druhy běžné, tak i ty, které vídáme v krajině jenom vzácně.

Для тих, хто цікавиться Україною, можна буде здійснити екскурсію українською.

У супроводі екскурсії буде Анна Коломієць – ботанік, кандидат біологічних наук. Ми будемо пізнавати Чеську флору, а також шукати зв’язки між Чеською флорою та Українською.  Та розуміти, що наше довкілля – то є наш дім.

15:00 a 16:00 Ornitologická exkurze a představení revitalizace rybníků Domin a Bažina (Burianová, Bodnár, AOPK)

Exkurze zaměřená na seznámení se projektem revitalizace v PR Vrbenské rybníky. Jaký byl jeho průběh a jaké jsou výsledky? Současně bude probíhat pozorování ptactva s odborným výkladem ornitologa. Vlastní dalekohledy výhodou.

Sraz vždy u cedule na hrázi.

Všechny exkurze budou krátké, maximálně 3 kilometrové. Botanická exkurze bude místy náročnějším terénem nevhodným pro kočárky. Ornitologická a revitalizační povede po hrázích.